Rösterna bakom figurna

Här dem rösterna som jag gör.

Om tecknade figurer

Jag tycker jätte mycket om mina handritade figurer till exempel James Duck.

Här några anledningar varför jag gillar tecknade tv serier eller cartoon på grund av handritade, ljudeffekter, vara fånigt och roligt, handskar, karaktärer har 4 fingar på varje hand istället för fem, ACME-företaget, inget blod och röstskådespeleri.

Om jag skulle vara en tecknade figur, då skulle vilja bli en anka som heter James Duck.

Här några tecknade tv serier som jag gillar bäst.

Brittiska tecknade tv serier: Jag gillar mest Dundermusen, Greve Duckula, Den tecknade Mr Bean och så vidare.

Brittiska röstskådespelarna: Jag gillar mest Andy Serkis (från Sagan om Ringen), David Jason (från Dundermusen, Greve Duckula, Kommasarie Frost och så vidare) och så vidare.

Amerikansk teckande tv serier: Det är mycket och välja.

Amerikanska röstskådespelarna: Några exempel Mark Hamill (från Star Wars och gjorde rösten till Jokern från tv serien Batman The Animted Series), Joe Alaskey (Från Looney Tunes, Tiny Toons, Rugrats och så vidare), Rob Paulson (Från Pinky och Hjärna och så vidare) och mycket mer.

Kanadenisiska tv serier: Svårt att välja.

Kanadeniska röstskådespelarna: Maurice Lamarche (från Pinky och Hjärna, The Real Ghostbusters, Kommasarie Gadget, Futurama och så vidare) med flera.

 

 Städ förekommer i tecknad film och serier.

Handskar förekommer också.

 

 

ACME pistolen används i Looney Tunes.

 

 

 

Berättelse om En Julsaga av Charles Dickens Del 1

Året var 1800-talet dagen innan julafton. Jakob Marley gick bort och Ebenezer Scrooge (huvudpersonen) var jätteledsen och han gav två mynt (han var en snåljåp) för sin begravning.

Några år senare så var han chef över lånefirma och Bob Cratchit som är bokhållaren. Senare kom Fred (Scrooge systerson) och hälsa på och Scrooge brydde sig inte om julafton och då sa han: – Hambug (Nonsens)!

Sen gick Fred iväg och senare kom ytterligare besök det var två män som ville ge pengarna till fattigdomen och Scrooge sa nej. Dem två herrarna gick iväg.

Senare under stängningsdags så bad Cratchit att jobba imorgon och Cratchit sa till Scrooge: – Imorgon är det julafton. Scrooge sa: – Du får inte vara ledig imorgon! Bob Cratchit gick hem och Scrooge stängde sin firma. När Scrooge kom hem, så kom ett spöke som skrämde ihjäl honom och gömde sig. Scrooge sa: – Jakob Marley är det verkligen du? Marley sa: Ebenezer kommer ihåg att du stal dem från fattiga! Marley varnade dem tre anderna som kommer att hemsökas Scrooge i sitt hem. Senare försvann Jakob Marley. Fortsättning följer.

 

 

Hur man blir en musikproducent?

 

 

 

 

Musikproduktion

För att kunna bli musikproducent så måste ha ett musikprogram, dator och midi keyboard (synth).

Du väljer själv vilken midi keyboard eller synth du har valt.

Du kan själv bestämma vilken musikgenrer, sampling eller instrument som du har valt.

Du kan också skriva egna låtar, oftast är det musikproducenten som skriver låtar.

Här är några musikprogram du kan hitta till exempel Logic Pro, FL Studio, Magix Music Maker, Cubase, Ableton och så vidare.

Om du ska uppträdade och vara dj är det bra att skapa en egen musik.

Först och främst skriv namnet på låten och ditt artistnamn eller gruppnamn.

Du går in på musikprogrammet och skapar din musik.

Sen väljer du själv vilken instrument, looping, sampling, sequencer, eller ljud som du har valt.

Titta igenom innan låten är färdigt för att inte göra några misstag.

När din låt är färdigt, så kan du exportera till exempel Youtube, Soundcloud, Deezer och Spotify.

Låtskrivaren

För att bli en låtskrivare så måste du ta lite tid. När du skriver en låt, så kan du skriva det på ett papper eller spara det på datorn.

Låten handlar om kärlek, fest, äventyr, strand, tropisk eller varför inte pop.

En sångare eller sångerska sjunger sin texten. Sångare eller sångerskor använder mikrofonen när dem sjunger.

Du kan skriva det på engelska, svenska eller vilken språk som helst.

Det var allt.

Bildresultat för singer studio

 

 

 

 

 

 

 

 

SHORT FACTS ABOUT ADAM FALCON

Adam Carl Robert Falk (born 10 june 1992), better known by his stage name Adam Falcon, is a Swedish DJ, record producer.
Birth name: Adam Carl Robert Falk.
Artist name: Adam Falcon alias James Duck and The Jungle Man.
Born: 10 June 1992 ( age 25) Stockholm.
Genres: Nu disco, disco/funky house, trance, deep/tropcial house, progressive house, electro house, big room house, future house/future bass.
Occupation(s): DJ, record producer.
Years active: 2017.

Adams veganska matmenyer

1: Nudlar med wokade grönsaker, tofu och sötsursås.
2: Vegansk korv med kikärtor och tomatketchup.
3: Vegansk schnitzel med hummus.
4: Tortillabröd med sojafärs och tacosås.
5: Pasta med vegansk korv och tomatketchup.
6: Potatisnudlar med vegansk nuggets och sötsursås.
7: Vegansk pulled BBQ med pitabröd och valfri sås (inklusive tacosås och så vidare).
8: Falafel med hummus med eller utan pitabröd.
9: Vegansk burgare med bröd och vegansk dressing.

Rösten bakom Looney Tunes, Tiny Toons, Rugrats med flera (på engelska)

 

Amerikanska röstskådespelare Joe Alaskey gick bort 2016 av cancer. Han gjorde Snurre Sprätt, Daffy Anka, Sylvester, Råbarkar Sam från Looney Tunes, Yuppie Anka (från Tiny Toons), farfar i Rugrats, fabror Stinky från Casper med flera.

Alaskey passar in i rösten till Yuppie Anka (Plucky Duck på engelska) och Daffy Anka (Daffy Duck).

Alaskey har en bra röst.